Så har jeg fået lavet en anvisning på hvordan jeg laver siliconeforme til at støbe beton i. Der er sikkert mange måder at gøre det på, men jeg gør sådan her, for det fungerer for mig.
Jeg finder de ting frem jeg skal bruge. Sanitetssilicone fra Jem og Fix, sprøjtepistol, den figur jeg vil lave en form af. Skål med 1 hel flaske billig opvaskemiddel, tilsat ½ l vand. Engangs latexhandsker, gammelt tøj. Et skærebræt eller andet til at lægge formen på ( jeg trækker en plastpose over skærebrettet, for at det ikke skal hænge fast)
Så er jeg klar :-)
Til dette store agern, skal jeg bruge 2 bøtter silicone, de tømmes ud i skålen med opvaskemiddel og vand.
Agernet som jeg vil lave siliconeformen over, smøres godt ind i opvaskemiddel, så silikonen ikke sætter sig for godt fast.
Siliconen som jeg har trykket ud af bøtterne ligge nu og flyder i opvaskemidlet. Jeg samler det forsigtigt med hænderne, med latexhandsker på.Opvaskemidlet gør at siliconen ikke klistrer fast.
Jeg samler siliconen forsigtigt ved at lægge det yderste ind over midten.
Bare stille og roligt, ikke noget med at ælte, for så falder det fra hinanden og er ikke til at få samlet igen ( har prøvet det :-) )
Når siliconen er fint samlet til en glat klump, flades den lidt ud med håndfladerne.
Så lægger jeg den ovenpå agernet, og trykker det forsigtigt til.
Jeg sørger for at handskerne er våde af opvaskemidlet, for så hænger det ikke i. Til sidst glatter jeg formen og fornemmer om der er cirka et lige tykt lag på overalt, dog ikke under bunden, den er fri for silicone.
Den færdige form, der nu skal tørre. Den er klar dagen efter.
Jeg stiller altid de nylavede forme ud under tag, da de lugter slemt af eddike. Opvaskemidlet, kan gemmes til næste gang der skal laves en form eller to.
En færdig form, klar til at støbe i. Jeg smører siliconeformene med olie inden jeg hælder beton i.
Så er der fine betonagern til pynt i haven.
Betonen laver jeg at 1 del Rapid cement og 3 dele støbesand + vand. Blandes til en konsistens som grød.
Du kan se og læse meget mere om beton og få gode ideer i grupperne på Facebook.
Ha ha...Niels siger jeg stinker når jeg laver forme...ja godt lugter det ikke ligefrem men er ret sjovt. Jeg fandt ud af at det ikke er nær så slem til at klistre, hvis man gør det uden handsker og jeg bruger slet ikke de mængder opvaskemiddel som du gør. God dag til dig.
SvarSletHilsen Rita fra Blomstertøsens have
Jeg bruger handsker, fordi jeg tænker at når det stinker sådan, er det sikkert heller ikke sundt :-) Og jeg får så tørre hænder af for meget opvaskemiddel.
SletGodt tip med at man godt kan spare på opvaskemidlet.
Ja det er sjovt både at lave formene og støbe i dem.
God dag til dig Rita, tænker at du nok har gang i kranseriet :-)
Ja det har du sikkert ret i. Mine hænder er så til gengæld så fugtige altid at jeg nærmest ikke kan få sådan et par engangshandsker på. Hvis jeg kunne mærke at det begyndte at klistre puttede jeg opvaskemiddel på hænderne og så gik det ret let med at holde styr på det.
SletTak for en skøn side ! Er meget lun på dine støbninger. Hvorfor mufler du ikke bare silikonen på direkte fra tuben ? Hvorfor skal den æltes med sæbe først ? Hvorfor har du valgt vådrumssilikone ?
SletSkal og skal, man bestemmer jo selv hvordan man afprøver det :-) Så prøv dig bare frem med det du har lyst til.
SletHej Anette
SvarSletJeg kan ikke se/forstå, hvor eller hvordan du får beton i formen ??? Skærer du bunden af eller hva ?
Vh Lisbeth
På 2 sidste billede, er den færdige form, der er et stort hul i bunden, der hælder jeg betonen i. Formen er jo lavet rundt om agernet der ligge på bordet, og der er ikke silicone nedenunder :-) Så derfor opstår det store hul helt af sig selv. Agernmodellen er flad på undersiden. Når den færdigstøbte agern skal ud af formen, lirkes den smalleste ende ud først og resten følger efter. Formen er lidt elastisk, så det går meget nemt.
Sletwow, anette, danke für die tipps, das sieht sooo toll aus!!! liebe grüße und ein schönes wochenende von angie
SvarSletDu er altså bare dygtig......
SvarSletUtroligt hvad ud laver af smukke ting.
Knus Susan
Jeg tar av meg hatten - er helt imponert!
SvarSletOh himmel så fint! Det ser lite svårt ut men värt att testa någongång...
SvarSletÖnskar dig en skön helg!
Varm kram,
Titti
Hej
SvarSletDet var lige sådan jeg havde tænkt, at man kunne lave nogle sjove beton-pyntegræskar, som du har så mange af. Tror du ikke de kan laves på den måde??
Hilsen
Anne Marie
Jo, hvis de laves flade i bunden. Der er grænser for hvor meget siliconen kan udvides, når både skabelon og færdigstøbt græskar skal ud.
SletHej
SvarSletJeg havde samme problem som Lisbeth... Kunne ikke helt gennemskues hvordan agernet skulle komme ud af støbeformen...
Men nu er der styr på det :-)
Kh Hanne
tak for at du deler................det ver en nem og ikke mindst billig måde at lave forme på
SvarSletTakker mange gange!
SvarSletHjerteligst
Hej Anette.1000 tak for information ang. dine støbeforme....................det må kunne bruges til mange ting.
SvarSletMen dine betonegern er bare SÅ flotte.
Godaften Knus Jette
Øh, jeg mangler lige at få at vide hvordan du får agernet ud af silikonen igen?
SvarSletJeg tager den da bare ud af det store hul i bunden, der hvor agernet er fladt. Der hvor betonen kommes ind :-) Se 2. sidste billede. Jeg har jo smurt agernet ind i opvaskemiddel, så siliconen ikke er klistret fast. Den smalleste ende på agernet vippes ud først og resten følger selv efter. Formen er en lille smule elastisk.
SletHejsa. Jeg er vild med dine haveidéer. Jeg har fundet dig via fb gruppen om betonstøbning. Jeg henter megen inspiration fra dig til både betonstøbning og haven. Du lagt på min blog under Min blogliste. Så er jeg sikker på at få alt nyt med. ;-)
SvarSletHvor er det fint at du kan lave dine egne forme, for jeg ved jo her fra bloggen, at du hele tiden får nye ideer til ting der kan støbes i beton. Flot resultat.
SvarSletHej Anette.
SvarSletformen når ikke hele vejen rundt men så bliver den da ikke ens hele vejen rundt??
er det cirka 3/4 det når rundt eller hvad??
Hilsen Bente.
Ja det er rigtigt. Modellen er flad under bunden.
SletHej Anette - har netop lige fundet dig - og med det endnu en ting jeg bliver nødt til at prøve.
SvarSletJeg glæder mig til at følge dig og dine projekter.
Kh Gitte
Pas på du bliver nemt bidt af det :-)
SletVelkommen som læser på min blog.
Kan man købe nogle store agern af dig. ? og hvad ville de evt. koste. ?
SvarSlethilsen Jytte
Du kan ringe til mig på tlf. 40259625. Hilsen Anette
SletWonderful acorn project. Can you please tell me where to buy this large acorn? The detail is great! I look forward to following your blog and seeing more of your artistry. Thank you. irena
SvarSletDe store agern er købt i en blomsterbutik.
SvarSletThank you. I was hoping you bought it on internet so I could buy one too because I live in the United States. I will try and find one here. irena
SvarSlethejsa! ved du om man kan lave afstøbning af et stykke træ??
SvarSletDenne kommentar er fjernet af forfatteren.
SvarSletKan silikone formen genbruges? Så man kan lave flere?
SvarSletJa det kan den. Jeg har brugt mine flere gange.
Slet???
SvarSletHej Anette. tusind tak for dine fantastiske ideer, som jeg kan bruger meget tid på. Jeg er meget interesseret i dine agern af beton. Kan ikke finde nogle store forme og tænkte om jeg kunne købe en af dig ?????. Hilsen Gitte Nielsen
SvarSletHej Gitte. Jeg laver ikke forme til salg. Du må holde øje med julevarene, når de kommer i butikkerne, der kan nemt være agern imellem. Ellers er der en gruppe på FB som har forme til beton til salg.
SletVær nu lige lidt forsigtige.
SvarSletDet er en ganske alvorlig sag at kopiere andres design og ikke mindst tjene penge på det.
Bare for god ordens skyld
Hej hvad ville sådan en silikone form ca. Koste at lave selv ? I forhold til dem man køber i form silikone ? :)
SvarSletDen på billeddet kostede 20 kr i silicone og så noget billig opvaskemiddel. Jeg ved ikke hvad færdige forme koster.
SletHej Annette. Så er det ved at være forberedelsestid til jul.
SvarSletDe høje betongrankogler, du pynter med, er formen til dem til at få fat i nogen steds? Rigtig god efterårsdag ;o)
Pandurohobby har kogleforme, eller er der nogle private på FB der laver latexforme til salg.
SletTak og i lige måde, her laves julehave :-)
Hilsen Anette
Thank you Anette for this blog. I am so exited, about all you can do. You inspire so many people! Kram!
SvarSletKan man også bruge akrul fuge i stedet for siliconen?
SvarSletDet ved jeg ikke, har ikke prøvet.
Sletkate nej alm akryl fuge kan ikke bruges har prøvet med både opvaskemiddel eller majsmel det virker ikke
SletHej ville lige høre om denne metode også kan bruges til at lave chokoladeforme?
SvarSletNej det ville jeg ikke jeg ville gøre. Køb nogle forme der er godkendt til madvarer.
SletHej Anette, jeg har et spørgsmål:
SvarSletNår du har fyldt beton i silikone formen - hvordan placerer du den imens den tørrer?
Jeg forestiller mig at når silikonen er fyldt med beton, er den så blød at man ikke kan stille den fra sig.
Formen er så tyk at den er stabil. Siliconen afhærder jo og bliver fast i konsistensen. Hvis jeg støber i forme som ikke kan stå selv, pga. en rund form, stiller jeg dem i en fordybning i sand, så støtter sandet formen, så den ikke vælter. Rigtig god fornøjelse.
SletHej Anette.
SvarSletDet var dog smart, det må prøves, men den genstand som du laver formen af f.eks hvis den er i beton, bliver den ødelagt af det ?
Hilsen Lena
Nej ikke hvis du smører den godt ind i opvaskemiddel, hvis ellers det du laver formen på kan tåle det.
SletSupersmart og kosteffektivt. Godt beskrevet, glæder mig til at prøve selv.
SvarSletHvor mange afstøbninger holder sådan form til, +/- ?
PÅ forhånd tak!
Ca. 20 støbninger tror jeg. Rigtig god fornøjelse.
SletTusind tak for svar :) God weekend!
Slet2014 on peut considérais que c'est déjà loin mais toujours a base de ce silicone il y a plus simple sans gants sans ce salir
SvarSletHi there. I live in the Netherlands and your and my lanuage look such alike that it was possible for me to read this tutorial. Although I have no idea what you use to grease the original sculpture. Am Irfight that you used butter?
SvarSletDen originale figur smører jeg ind i koncentreret opvaskemiddel.
SletTack för en bra instruktion och inspiration :) Såg det här inlägget när jag läste ditt senaste inlägg. Ska absolut testa.
SvarSletCarina
Hvor er det smart.
SvarSletVille jeg kunne lave en form af et juletræ i beton?
Og så lave formen af 2 gange.
Det er jo et træ der står op. Så tænker man kan sætte de 2 halve forme sammen?
Måske, men jeg ville lave det i latex istedet for.
Sletplease, need instructions in English too...
SvarSletHej Anette
SvarSletHvor længe holder en sådan støbeform og hvordan opbevarer du den?
Kam du på nogen måde lave en åben bog der ligger på en træstub begge dele i beton ? Jeg kunne godt tænke mig at have den stående ved vores hoveddør meningen er at der skal stå Her bor .....og ....... samt..... den sidste er vores hund ved hendes navn skal der stå vov vov og så nogle potespor. Er det en opgave du evt kan hjælpe med, evt bare formen Vh Merete Nielsen
SvarSletNej det kan jeg desværre ikke hjælpe med. Prøv i Face Book gruppen Kreativ beton.
SletHvor mange timer skal formen hærde før man piller genstanden ud af den?
SvarSletDen skal bare hærde til dagen efter.
SletBruger du samme mængde til større emner og har du prøvet at støbe to halvdele som så sættes sammen. Flot beskrivelser jeg prøver lige med en mindre ting først
SvarSlet